The WSCA annually selects an All-State Team, consisting of 31 shooters each: 5 shooters from the Open category, 1st and 2nd from each class, and 1st and 2nd from each concurrent. Team selection priority is Open, concurrent, then class.  Only Wisconsin events count towards the selection process of the WSCA All-State Team.

2019 All State Team

Open Team

Pete Melloy – CAPTAIN
Joshua Glynn
Phillip Chojnacki
John Krumrey
Patrick Wesolowski

Class Teams

Class First Team Second Team
Master Jeff Hautamaki Jon Bowers
AA Thomas Lee Mike Wamhoff
A Jeff Perelewitz Austin Grant
B Robert Hildebrandt Derek Eveler
C Richard Palecek Casey Schroepfer
D Kane Behling Steffin Samolinkski
E Nolan Nissen Josh Carrico

Concurrent Teams

Class First Team Second Team
Lady Paula Benbow Mary Krentz
Junior Atticus Clark Matthew Yaresh
Sub-Junior Brian Noel Ziyad Nasif
Veteran James Olson Gary Meyer
Super-Vet Steve Knoll Gene Jack
Sr. Super-Vet Bert Baumgertner Calvin Rempert
2018 All State Team

Open Team

Pete Melloy – CAPTAIN
Robert Nemitz
Steve Greene
Joshua Glynn
Phillip Chojnacki

Class Teams

Class First Team Second Team
Master John Krumrey Clint Dricken
AA Forrest Bubolz Mitch Coyour
A Mike Wamhoff Brian Schneider
B David Chell Richard Trgovec
C Brad E. Peterson Clint Vaske
D Ryan LeCaptain Donald Godfrey
E Robert Hildebrandt Dan Pfeil

Concurrent Teams

Class First Team Second Team
Lady Mary Krentz Paula Benbow
Junior Atticus Clark Ben Wacker
Sub-Junior Brian Noel Ziyad Nasif
Veteran Patrick Wesolowski Gary Meyer
Super-Vet Steve Knoll Gene Jack
Sr. Super-Vet Bert Baumgertner Dick Stewart
2017 All State Team

Open Team

Andrew Busalacchi – CAPTAIN
John Dennert
Gene Jack
Steve Greene
Joshua Glynn

Class Teams

Class First Team Second Team
Master Phillip Chojnacki Baha Nasif
AA Rob Schmocker Jeff Minch
A Paul Baumler Robert Arneson<
B Mike Wamhoff Mike Fryatt
C Kyle Mindiola Matt Rezin
D Atticus Clark Austin Grant
E Jay Andrews Robert Hanosh

Concurrent Teams

Class First Team Second Team
Lady Paula Benbow Leslie Mueller-Grady
Junior Ryan Hazzard Steven Baker
Sub-Junior Jacob Brown Tyler Melloy
Veteran Robert Ness Robert Thickens
Super-Vet Donald Laatsch Steve Miscikowski
Sr. Super-Vet Bert Baumgertner Dick Stewart
2016 All State Team

Open Team

Clint Dricken – CAPTAIN
Blake Behselich
Richard Nemitz
Phil Puckorius
John Dennert

Class Teams

Class First Team Second Team
Master John Krumrey Bob Leeds
AA Bradley Tomcheck Joel Anders / Chris Jansen
A Matthew Ernst Jon Bowers
B Adam Goetzka John Irwin
C Kurt Rutlin Robert Arneson
D Robert Carlson Matt Rezin
E Forrest Bubolz Ron Wileman

Concurrent Teams

Class First Team Second Team
Lady Paula Benbow Jessica Jacklin
Junior Joshua Glynn Matthew Yaresh
Sub-Junior Jacob Brown Ryan Hazzard
Veteran Robert Thickens Robert Nemitz
Super-Vet David Quaid Gene Jack
Sr. Super-Vet Dick Stewart Steven Jim Bauer
2015 All State Team

Open Team

Bob Leeds – CAPTAIN
John Dennert
Steve Greene
Andy Busalacchi
Blake Behselich

Class Teams

Class First Team Second Team
Master John Krumrey Eric Corberg
AA Keith Kaiser Jeff Knorr
A Matthew Ernst Clay Edin
B Leroy Pettis Joe Wolf
C Adam Ellefsen Jon Bowers
D Andrew Kallmer Greg Kallberg
E Petri Janetti Kevin Dobson

Concurrent Teams

Class First Team Second Team
Lady Jessica Jacklin Paula Benbow
Junior Joshua Glynn Steven Baker
Sub-Junior Ryan Hazzard Jacob Brown
Veteran Pat Wesolowski Rich Nemitz
Super-Vet Gene Jack Donald Laatsch
Sr. Super-Vet Steven Jim Bauer Robert Kussrow
2014 All State Team

Open Team

Steve Greene – CAPTAIN
Rich Nemitz
Eric Corberg
Blake Behselich
Bob Leeds

Class Teams

Class First Team Second Team
Master John Dennert Baha Nashif
AA Clinton Dricken Bill Krcma
A Joel Anders Matthew Ernst
B Eric Lindmark Robert Lee Lancaster
C Ryan Hazzard Michael Brown
D Mike Couillard Fred Spiewak
E Matt Rezin Mark Lohmanalign

Concurrent Teams

Class First Team Second Team
Lady Paula Benbow Jessica Jacklin
Junior Steven Baker Jacob Glynn
Sub-Junior Matthew Yaresh Josh Glynn
Veteran Mark Bachhuber Robert Thickens
Super-Vet Barry LaDuke Donald Laatsch
Sr. Super-Vet Gary Wehlage Robert Kussrow
2013 All State Team

Open Team

John Dennert – CAPTAIN
Blake Behselich
Andrew Busalacchi
Steve Greene
Matthew Yaresh

Class Teams

Class First Team Second Team
Master Bob Leeds John Krumrey
AA Eric Scheel Brad Tomcheck
A Jim Olson Zachary Whiteley
B Eric Conrelius John Lappley
C Rick Tiedemann Richard Locher
D Tyler Wolf Jerry Ballering
E La Verne Nelson Fred Spiewak

Concurrent Teams

Class First Team Second Team
Lady Paula Benbow Kimberly Schertz
Junior Curt L Marzolf Steven Baker
Sub-Junior Josh Glynn Ryan Hazzard
Veteran Richard Nemitz Gene Jack
Super-Vet Barry LaDuke Richard Simonich
Sr. Super-Vet Gary Wehlage Thomas Ceretto
2012 All State Team

Open Team

John Krumrey – CAPTAIN
John Dennert
Steve Greene
Andrew Busalacchi
Miguel Leal

Class Teams

Class First Team Second Team
Master Phillip Chojnacki Robert Nemitz
AA Tom Mitchell Ben Marjamaa
A Mark Collings Eric Scheel
B Paul Meyer Robin Engum
C Bob Leeds Karl West
D Joe Dobson Scott Backes
E Dave Slama Steven Bauer

Concurrent Teams

Class First Team Second Team
Lady Paula Benbow Leslie Mueller-Grady
Junior Michael Redmann Cristobal Leal
Sub-Junior Matthew Yaresh Steven Baker
Veteran Terry Patrick Richard Nemitz
Super-Vet Llloyd H Willms Jim Kielser
Sr. Super-Vet Robert W Kussrow (None)
2011 All State Team

Open Team

Blake Behselich – CAPTAIN
John Krumrey
Diego Duarte
Miguel Leal
Pete Melloy

Class Teams

Class First Team Second Team
Master Steve Greene Jason Schladweiler
AA Stephen Gebhardt Mark Borchardt
A Curt Marzholf Steve Cherne
B Philip Plesetz Chet Gerbensky
C Eric Scheel Kevin Lasee
D Mark Krauss Robin Engum
E Chance Svatek Brian Eggener

Concurrent Teams

Class First Team Second Team
Lady Paula Benbow Patti Shreve
Junior Curt L Marzolf Cristobal Leal
Sub-Junior Matthew Yaresh Steven Baker
Veteran Steve Knoll Richard Nemitz
Super-Vet Bert Baumgartner William Brauer
Sr. Super-Vet Robert W Kussrow Percy Gunderson
2010 All State Team

Open Team

Brett Dorak- CAPTAIN
Diego Duarte
Steve Greene
John Krumrey
Casey Rennert

Class Teams

Class First Team Second Team
Master Jeff Hautamaki Blake Behselich
AA Jake Garcia Dean Pahl
A Len Lewandowski Thomas J Lee
B Enrique Acosta Jr. Rob Schmocker
C Paul Dallmann Bradley B Horne
D Andrew Hoisington Gary Kenyon
E Dennis Daugherty Mark K Collings

Concurrent Teams

Class First Team Second Team
Lady Paula Benbow Patti Shreve
Junior Michael Redmann Cristobal Leal
Sub-Junior Austin Klister Curt L Marzolf
Veteran Gene Jack Richard Nemitz
Super-Vet William Brauer Lloyd H Willms
Sr. Super-Vet Robert W Kussrow Robert L Perkins
2009 All State Team

Open Team

Blake Behselich – CAPTAIN
Jeff Hautamaki
Steve Greene
Robert Ness
Bret Dorak

Class Teams

Class First Team Second Team
Master Miguel Leal John Krumrey
AA Jeff Guenther Juan Santana
A Joey Pausha Jake Garcia
B Chris McClelland Gary Meyer
C Thomas Lee Brian Schneider
D Bradley Tomcheck Fred Heding
E Tim Baker Andrew Busalacchi

Concurrent Teams

Class First Team Second Team
Lady Paula Benbow Deidre Flanagan
Junior Ethan Klister Cristobal Leal
Sub-Junior Eric Weichman Ben Waier
Veteran Gene Jack Kim Peterson
Super-Vet Bert Baumgartner Mark Meacham
Sr. Super-Vet Robert Perkins Robert Kussrow
Wisconsin All-State Team Selection Criteria

The All State Race that the NSCA posts on their website and uses to determine the NSCA WI All State team, removes All American and All Zone team members before running the stats.

For the determination of “our” WI All State team selection, the NSCA has forwarded an all-inclusive list, on which those members were added back to the stats and then run.  We further disregard the win points on the print outs and use only state points to determine our WI Win Points. WI Win Points are added to the SCO (State Score) Points for total points. The higher state shoot score breaks a tie. Once Open Team is determined, those five shooters are removed from their prospective class (can only be from Master or AA) and the totals for those classes are redone without those shooters.